logo

На 26.09.2024 г. в Сливен се проведе редовно заседание на Местната комисия за борба с трафика на хора


На 26.09.2024 г. в зала 119 на Община Сливен, се проведе редовно заседание на Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ), гр. Сливен. В заседанието взеха участие членовете на Местната комисия, представители на следните институции: Община Сливен, Районна прокуратура - Сливен,Окръжен следствен отдел при Окръжна прокуратура - Сливен, Областна дирекция на МВР Сливен, Отдел "Закрила на детето" при ДСП - Сливен, Регионално управление на образованието - Сливен и сдружение "Лекари на света" - Сливен.

В рамките на редовното заседание беше представена статистика относно делата за трафик на хора, наблюдавани от Районна прокуратута - Сливен през 2024 г. За периода 01.01.2024 г. – 16.09.2024 г. в РП – Сливен са били на производство 4 дела, касаещи престъплението „Трафик на хора”. Едно от делата е образувано през 2021 г., другото през 2019 г. и две през 2013 г. Едно от делата се наблюдава от териториалното отделение на РП – Сливен в гр. Нова Загора, а останалите от РП – Сливен. Жертвите на трафик по посочените по-горе дела са 8. От тях пострадали от трафик с цел трудова експлоатация са 3-ма мъже. Останалите 5 пострадали са жени от трафик с цел сексуална експлоатация. Уличените в извършване на престъпление лица са 4. Текстовете, по които са водени горепосочените наказателни производства са, както следва:

- по чл. 159а, ал. 1 от НК – международен трафик с цел принудителен труд – 1 бр;

- чл.159б ал. 2 във вр. с ал. 1, във вр. с чл. 159а ал. 2 т.2 предл. 2-ро и т.6 предл.1-во, във вр. с ал. 1 от НК – международен трафик с цел сексуална експлоатация – 1 бр.;

- чл. 159б ал. 1 вр. чл. 159а ал. 1 от НК – международен трафик на хора с цел сексуална експлоатация – 1 бр.;

- чл. 159б ал. 1 от НК – международен трафик на хора с цел сексуална експлоатация – 1 бр..

От 4-те наблюдавани производства с предмет „Трафик на хора”: 3 са на фаза „Досъдебно производство”, като и 3-те са спрени за издирване на извършителя; 1 дело е било във фаза „Съдебно производство”, образувано по обвинителен акт от 2024 година, но същото, с влязло в сила на 25.07.2024 г. протоколно определение, е прекратено от съда поради смъртта на обвиняемия.

Обсъдиха се актуалните тенденции в извършването на престъплението "трафик на хора" на територията на област Сливен. Основна проявна форма на престъплението остава трафика на хора с цел сексуална експлоатация. Според постъпващи данни в Сектор „02”, Отдел „12” при ГД „БОП”, увеличава се броят на проституиращите момичета, които предпочитат да извършват тази дейност на територията на гр. Сливен или по туристическите дестинации в България. За дейността си използват интернет обяви, като много често работят самостоятелно. Конфедерация Швейцария и Федерална република Германия остават основни международни дестинации за проституиращите, като през последните месеци са установени и случаи на проституиращи момичета в Кралство Великобритания, които са основно от ромски произход.

В рамките на редовното заседание се представиха актуалните тенденции в рисковите групи деца в община Сливен. Към настоящия момент, Отдел „Закрила на детето” при Дирекция „Социално подпомагане” – Сливен, работи по 1093 случая на „деца в риск”, спрямо които е предприета мярка за закрила, предвидена в разпоредбите на Закона за закрила на детето. От тях, в семейство на роднини или близки са настанени общо 32 деца, в професионални приемни семейства 30 деца и в социална услуга от резидентен тип 29 деца. В останалите случаи е предприета марка за закрила в семейна среда по чл.23 от Закон за закрила на детето /ЗЗДт/ – „Съдействие, подпомагане и услуги в семейна среда” и съгласно чл.4, ал.10 от ЗЗДт – „Осигуряване на превантивни мерки за сигурност и защита на детето”. На част от децата и семействата са предоставени различни социални услуги, в зависимост от техните потребности.

Основните рискови групи деца, по случаите, в които е ангажиран ОЗД/ДСП – Сливен, са следните:

- Малолетни и непълнолетни бременни, майки и техните деца;Важно е да се има предвид, че малолетните/непълнолетните бременни и майки прекъсват своето образование, което е предпоставка за социално изключване и невъзможност за професионална реализация в бъдеще. Сред тях има и немалко случаи на деца, които никога не са били записвани на училище.

- Деца, родени в т.н. социално-слаби семейства, които са в невъзможност да им осигурят необходимата среда и условия за отглеждане и развитие;

- Деца, родени с увреждания, в тежко здравословно състояние, налагащо лечение и извършването на медицински интервенции, които се настаняват в социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа по медицински показания;

- Деца, отпаднали от образователната система или в риск от отпадане поради допуснати неизвинени отсъствия или такива, които не са включвани в образователната система, поради различни причини – миграция на семействата в различни населени места, пребиваване в чужбина, отказ на родителите на осигурят присъствието им в училище, незаинтересованост и др.;

- Деца, въвлечени в родителски конфликти или отчуждение – спор за родителски права, издръжка, режим на контакти и др.;

- Деца, извършители на противообществени прояви, спрямо които са предприети действия съобразно релевантната нормативна уредба /от Педагогическите съвети, МКБППМН и РС/. Най-често девиантното поведение на децата и противообществените им прояви се дължат на: криминогенността в семейството, конфликтността и насилието в семейната среда; липсата на позитивни модели на поведение, ниското образование и култура на родителите, проблемите в общуването между родители и деца; безотговорността и безнаказаността на родителите, слабият родителски контрол и незаинтересоваността им към проблемите на децата, емоционална отчужденост в семейството и пренебрегването на децата и др.

Зачестяват случаите на деца, включително малолетни, употребяващи психоактивни вещества /по техни данни – пико, „друсан чай”, марихуана и др./.

През настоящата 2024 г. ОЗД/ДСП – Сливен не е работил по случаи на деца, жертви на трафик или непридружени деца.