logo

27 здравни, образователни и трудови медиатори от Oбласт Сливен взеха участие в обучение по проблемите свързани с трафика хора


На 17 юни 2022 г. Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ), гр. Сливен в партньорство с Община Сливен и Международна организация по миграция (МОМ), Мисия в България, проведе обучение на тема "Трафик на хора: причини, идентификация и закрила на жертвите", с участието на 27 здравни, образователни и трудови медиатори от Oбласт Сливен.

Обучението беше открито от Пепа Чиликова – заместник-кмет "Хуманитарни дейности" на Община Сливен и председател на МКБТХ - Сливен, която постави акцент върху мащабите на престъплението трафик на хора и ключовата роля на сътрудничество и координация на действията на всички институции, имащи отношение към проблема с цел по-добра превенция и противодействие, както и идентификация и закрила на жертвите.

Събитието се реализира в рамките на проект "Повишаване осведомеността на местните общности в области със значително присъствие на ромско население по въпросите, свързани с убежище и миграция", финансиран в рамките на Норвежкия финансов механизъм и изпълняван от МОМ. Целта на проекта е да допринесе за повишаване на информираността на ромското население в областта на законодателството, регулиращо въпросите на убежището и миграцията, както и за риска от злоупотреба и експлоатация в България, Европейския съюз (ЕС) и Европейското икономическо пространство (ЕИП).

В рамките на обучението участниците надградиха знанията и уменията си относно процеса на превенция на трафика на хора с основна стратегическа цел последваща превантивна работа сред местните общности. Получиха практическа информация относно легалните възможности за работа в Европейския съюз, с фокус стъпките за безопасна миграция и справедлив труд, рисковете от попадане в трафик на хора с цел трудова и сексуална експлоатация. Постави се акцент и върху другите форми на трафик като принудителни бракове, принудителна просия, принудителна престъпност, трафик на бременни жени с цел продажба на новородените им и трафик с цел отнемане на органи, телесни течности, тъкани и клетки.

По време на дискусиите се обсъдиха реални случаи от практиката, насочвайки вниманието върху начините за подаване на сигнали за потенциални жертви на трафик на хора.