КООРДИНАТОРЪТ НА ЕС ЗА БОРБА С ТРАФИКА НА ХОРА МИРИЯ ВАСИЛИАДУ СПОДЕЛИ ЕВРОПЕЙСКИЯ ОПИТ В ПРОТИВОДЕЙСТВИЕТО НА ТОВА ЯВЛЕНИЕ ПО ВРЕМЕ НА НАЦИОНАЛНА СРЕЩА НА ТЕМА „ПОДГОТОВКА НА СТРАТЕГИЯ ЗА БОРБА С ТРАФИКА НА ХОРА В БЪЛГАРИЯ”
В София се състоя Национална среща за противодействието на трафика на хора и закрила на жертвите на тема „Подготовка на стратегия за борба с трафика на хора в България”. Събитието беше организирано от Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ) и се проведе на 26 януари 2016 г., в х-л Хилтън.
Тема на срещата беше подготовката и осъществяването на Стратегия за борба с трафика на хора в България, която ще бъде разработена от Националната комисия за борба с трафика на хора през 2016 г., в синхрон със стратегията на Европейската комисия за борба с трафика на хора.
На събитието присъстваха г-жа Меглена Кунева, заместник министър-председател по координация на европейските политики и институционалните въпроси на Република България и председател на НКБТХ, д-р Мирия Василиаду, анти-трафик координатор за ЕС, г-жа Мария Габриел, член на Европейския парламент от ЕНП/ГЕРБ.
В Националната среща участваха също дипломатически представителства с текущи програми по противодействие на трафика на хора - Н. Пр. Ема Хопкинс, посланик на Великобритания в България, Н. Пр. Денис Кнобел, посланик на Конфедерация Швейцария в България, Н. Пр. Гюру К. Викьор, посланик на кралство Норвегия в България, Н. Пр. Том ван Оорсхот, посланик на кралство Нидерландия в България.Присъстваха също членове на НКБТХ, заместник-кметове и председатели на Местните комисии за Борба с трафика на хора в градовете Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Монтана, Пазарджик, Пловдив, Русе и Сливен, както и техните секретари, представители на Постоянната работна група към НКБТХ и експерти от водещи неправителствени и международни организации по противодействие на трафика на хора и закрила на жертвите в България.
Г-жа Меглена Кунева откри събитието и отбеляза, че националната стратегия не трябва да е застинал документ, както и че проблемите, свързани с трафика на хора не могат да се разрешат само от една държава или институция и е необходимо сътрудничеството на междунароно и особено на национално и междуинституционално ниво да се засили. Тя отбеляза също, че на последното заседание на НКБТХ през месец декември, всички институции - членове на Комисията са изразили готовност да вложат общи усилия в създаването на Национална стратегия за борба с трафика на хора. Д-р Мирия Василиаду сподели европейските практики в разработването на стратегията на ЕС за борба с трафика на хора. Според нея, в процеса на създаване на Национална стратегия трябва да се обърне специално внимание на вътрешния трафик на хора, наказателното преследване, проследяването на нелегално придобитите средства, цялостния икономически ефект от престъплението, фактора на търсене на услугите на жертви на трафик на хора, както и на уязвимите групи, с фокус върху трафика на деца.
Според г-жа Мария Габриел през 2016 г. темата „трафик на хора“ ще е ключова и в Европейския парламент, особено с оглед на цялостната оценка на Стратегията на ЕС и създаването на бъдещата такава. Тя обърна специално внимание на темата за превенцията и използването на интернет, като инструмент за набиране на жертви на трафик на хора, както и на значението на въвличането на представителите на местната власт и частния сектор в противодействието на това явление.
Н.пр. Ема Хопкинс разказа за британския опит в разработване на подобна правителствена стратегия. Тя сподели, че за разлика от Великобритания, която е предимно страна на транзит и дестинация за жертвите на трафик на хора, България е основно страна на произход, но въпреки това съществуват редица общи въпроси и теми, които са валидни и за двете страни и могат да залегнат в изготвянето на Национална стратегия за борба с трафика на хора в България. Според нея ключовите елементи при изграждането на стратегията трябва да обхващат няколко основни въпроса, а именно необходимостта от нейното изготвяне, процеса на създаването й, приоритизирането на тематичните области и отговорността за нейното прилагане. Тя подчерта готовността на посолството на Великобритания да подкрепи процеса на планиране и изготвяне на Стратегия за борба с трафика на хора в България.
Н.Пр. Денис Кнобел говори за швейцарския принос в противодействието на това явление с фокус върху Българо-Швейцарска програма за противодействие на трафика на хора, включително идeнтификацията, насочването и реинтеграцията на жертвите. Той изрази готовността на посолството на Конфедерация Швейцария да подкрепи създаването на Национална стратегиа за борба с трафика на хора в България и подчерта, че една от основните отправни точки в нейното изграждане трябва да са потърпевшите от това престъпление.
Г-жа Камелия Димитрова, и. д. секретар на НКБТХ, очерта насоките в разработването на бъдещата национална стратегия, като подчерта значението на вече изложените ключовите моменти и определи приоритетните области в създаването й.
По време на втората част на срещата бяха обсъдени също водещите принципи и партньори при разработването и осъществяването на национална стратегия за противодействие на трафика на хора, ролята на Местните комисии за борба с трафика на хора при планирането и реализирането на националната стратегия, стратегически и оперативни дейности в контекста на местните политики за борба с трафика на хора, както и ролята на неправителствения сектор и международните организации в изготвянето и прилагането на националната стратегия за противодействие на трафика на хора. Бяха набелязани някои ключови въпроси и проблеми от практически характер, свързани основно със закрилата, грижата и реинтеграцията на пострадалите от трафик на хора, които следва да се имат предвид при изготвянето на Националната стратегия, включително необходимостта от законодателни промени с оглед Директива 2011/36/ЕС, достъпа до правна помощ и специализирани здравни услуги, осоено при пострадалите лица с ментални и умствени проблеми. Основни участници във втората сесия бяха г-жа Росица Янева, секретар на МКБТХ – гр. Бургас, г-жа Светлана Коева, директор на дирекция „Превенции“ към Община Варна и заместник-председател на МКБТХ – гр. Варна, г-жа Надя Димитрова, Старши съветник за Европа, Международен център за развитие на миграционните политики (МЦРМП), г-жа Геновева Тишева, съпредседател на „Алианс за защита от насилие основано на пола“ (АЗНОП) и изпълнителен директор на фондация „Български център за джендър изследвания“ (БЦДИ), г-жа Надя Кожухарова, координатор на анти-трафик програма към фондация „Асоциация Анимус“ (ФАА)/ Ла Страда България.
По данни на прокуратурата, през първите шест месеца на 2015 г. новообразуваните досъдебни производства са 43, а общият брой български граждани, които са станали жертва на трафик на хора са 309, като тук влизат и случаите от предходни години. От тях 286 са жени и 23 са мъже. 20 момичета са пострадалите на възраст между 16 и 18 години, както и 3 момчета на възраст между 14 и 16 години. Водещ остава трафикът на хора с цел сексуална експлоатация – общо 238 от всички пострадали са станали жертва на този вид експлоатация, измежду които 235 жени, от които 17 непълнолетни и 3 мъже, сред които едно момче на възраст между 14 и 16 години. Жертви на трафик на хора с цел принудителен труд са станали общо 23 души, от които 4 жени, в това число 3 непълнолетни и 19 мъже, от които две непълнолетни момчета. В същия период от време един мъж и една жена са станали жертва на трафик на хора с цел отнемане на телесни органи, трима души са пострадалите от трафик на хора с цел принудително подчинение, а 17 бременни жени са станали жертва на трафик на хора с цел продажба на новородените им.
За сравнение, през 2014 г. новообразуваните досъдебни производства са 87, а общият брой пострадали от трафик на хора е 491 души, включително и случаите от предходни години, от които 462 жени и 29 мъже. Според вида на експлоатацията данните са както следва – 409 пострадали от сексуална експлоатация, в това число 398 жени, от които 28 непълнолетни и 11 мъже, в това число 10 непълнолетни момчета; 16 души са пострадали от трафик на хора с цел принудителен труд; двама души са станали жертва на трафик на хора с цел отнемане на телесни органи; 11 са пострадалите от трафик на хора с цел принудително подчинение и 17 бременни жени са станали жертва на трафик на хора с цел продажба на новородените им.
За допълнителна информация: г-жа Ернеста Русева, имейл адрес: e.rousseva@antitraffic.government.bg